آموزشی, زیورآلات

روش تمیز کردن زیورآلات نقره

تمیز کردن زیورآلات نقره

تمیز کردن زیورآلات نقره

همه ما کلی زیور آلات داریم که روزانه از آنها استفاده می کنیم اما از روش تمیز کردن زیورآلات خود غافل شده ایم. برای اینکه جواهراتتان مثل روز اول برق بزند، باید آنها را تمیز کرده و مرتباً از آنها مراقبت کنید. محصولات ویژه ای برای تمیز کردن زیورآلات در فروشگاه ها وجود دارد که می توانید خریداری کنید اما ممکن است در دسترس نباشند. بهترین چیز در مورد تمیز کردن زیورآلات نقره این است که می توان با استفاده از وسایل و کالاهای عمومی خانگی آن را تمیز کرد.

پس از تحقیق در مورد این موضوع متوجه شدیم که ایده های زیادی وجود دارد اما چیز زیادی برای اثبات کارآیی آنها نیست، بنابراین ما تصمیم گرفتیم نتایج درست و صادقانه را که خود امتحان کرده ایم با شما به اشتراک بگذاریم.

تمیز کردن زیورآلات نقره

ما 4 روش مختلف را امتحان کرده و آزمایش کرده ایم که در آن شما می توانید نقره خود را فقط با استفاده از محصولاتی که در خانه دارید تمیز کنید.

اول از همه شما باید بدانید …

لکه چیست؟

Tarnish یک لایه نازک از خوردگی است که به سرعت بر روی جواهرات نقره ای شما تشکیل می شود و در نتیجه یک پوشش تیره ایجاد می شود که دیدن آن نامطلوب است. Tarnish اساساً کسل کننده نقره است که به طور معمول به عنوان یک واکنش شیمیایی با سولفور هیدروژن یا گوگرد موجود در جو رخ می دهد. در بیشتر موارد، برخی بر این باورند که لکه در اثر اکسیداسیون ایجاد می شود اما این درست نیست زیرا نقره در دمای متوسط به آب و اکسیژن واکنش نمی دهد.

اکثر جواهرات نقره و لوازم جانبی نقره امروزه با لایه ای بسیار نازک از رودیم پوشانده شده اند تا از فلز محافظت کرده و آن را روشن و براق تر کنند.

وجود گوگرد و اسیدهای آمینه که در تعریق، کرم ها، روغن ،عطر ها یافت می شود می تواند باعث تغییر رنگ پوست و جواهرات شما شود ودرخشنگی خود را از دست بدهند. تمیز کردن جواهرات به طور منظم به جلوگیری از این نوع تغییر رنگ کمک می کند.

 

4 روش تمیزکردن زیورآلات نقره

 

1- جوش شیرین و فویل آلومینیوم

در اینجا گام به گام نحوه کار با این روش شگفت انگیز آورده شده است:

آب را بجوشانید. باید آب کافی باشد تا به بالای کاسه برسد.

ظرف خود را برداشته و روی آن را با ورق آلومینیوم ازطرف براق قرار دهید.

1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هر فنجان آب درون کاسه اضافه کنید و آماده شوید تا محلول حباب بزند.

جواهرات نقره را فوراً درون ظرف قرار دهید اطمینان حاصل کنید که جواهرات با ورقه آلومینیوم تماس گرفته اند (این یک قسمت اساسی از فرآیند واکنش شیمیایی است که لکه های نقره را ظرف چند ثانیه یا چند دقیقه از بین می برد.)

زیورآلات نقره را به مدت 2-5 دقیقه در محلول بگذارید. اگر سطح زیورآلات نقره شما لکه دارهست می توانید حداکثر 10 دقیقه آن را در محلول قراردهید.

جواهرات را با انبر آشپزخانه یا قاشق بردارید زیر آب خنک بشویید. سپس می توانید آن را با پارچه خشک کنید . آماده شوید که شگفت زده خواهید شد!

 

نتایج

می توانید روند کار را مشاهده کنید و جواهرات تیره و تغییر رنگ یافته به حالت اولیه خود برمیگردند. این روش کم هزینه و آسان در عرض 30 ثانیه الی 3 دقیقه (بسته به نوع نقره شما) جواهرات شما را تمیز می کند.

این واقعا شگفت انگیز است همچنین بهترین  وآسان ترین روش ما میباشد.

 

 

2- خمیر دندان

مقداری خمیر دندان به اندازه یک نخود را روی ظرف بریزید و با استفاده از اسفنج زیوآلات نقره خود را مالش دهید. سپس در آب گرم بشویید.

 

نتایج

خمیر دندان برخی از لکه ها را از بین برد اما فقط کمی و به اندازه کافی برای ایجاد یک تفاوت کاملاً موفق کافی نیست . استفاده از مسواک اصطکاک اضافی به آن می بخشد و به فضاهای پیچیده تری وارد می شود مانند پیوندهای دستبند که کار تمیز کردن را آسان میکند این روش در صورتی که در خانه جوش شیرین وفویل آلومینیومی ندارید پیشنهاد میشود چون با این روش لکه های موجود در جواهرات نقره شما ازبین نمیرود.

روش دوم تمیز کردن نقره

 

3- پودر لباس شویی

یک فنجان کوچک مواد شوینده را در یک کاسه آب داغ ریخته و جواهرات نقره ای را داخل آن قرار دهید. بگذارید 5 دقیقه بماند ، آن را برداشته و با یک پارچه نرم مالش دهید.

 

نتایج

مواد شوینده لباس با آب ماده ای کف مانند ایجاد می کنند و کمی مانند واکنش جوش شیرین می شود ، اما بسیار کف تر است. این روش  لکه های سخت را از بین نمی برد اما تاریکی را برطرف می کند و هر گونه خاک را از جواهرات پاک می کند.

 

روش سوم تمیز کردن نقره

4- آرد ذرت + آب

یک خمیر غلیظ از آرد ذرت و آب تهیه کنید و آن را روی مورد نقره ای بمالید. بگذارید این مخلوط کاملاً خشک شود و آن را با حوله مالش دهید تا سطح آن صیقل داده شود .

 

نتایج

اگر نقره درخشش خود را از دست داده است، این دستور به شما کمک می کند تا آن را بازیابی کنید.درخشش جواهرات و ظروف نقره ای خود با این روش برمیگردد. اگر آرد ذرت کم دارید می توانید آن را با خامه تارتار جایگزین کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *