آموزشی, زیورآلات

رادیوم برای چه مواردی استفاده می شود؟

رادیوم

رادیوم یکی از شش فلز گروه پلاتین (PGMs) است که از فلزات گرانبهای کمیاب و ارزشمند هستند. مانند سایر PGM ها، رادیوم دارای مقاومت حرارتی بالا و نقطه ذوب بالا (3567 درجه فارنهایت)، از نظر شیمیایی بی اثر است، در برابر اکسیداسیون و خوردگی بسیار مقاوم است و خواص کاتالیزوری استثنایی دارد. این ویژگی‌ها و ویژگی‌های دیگر باعث می‌شود که این فلز نقره‌ای سفید، بازتابنده برای کاربردهای خاص مناسب باشد. بنابراین، رادیوم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم.

بیشتر بخوانید: قیمت نقره

رادیوم برای چه مواردی استفاده می شود

رادیوم از کجا می آید؟

رادیوم یکی از کمیاب‌ترین فلزات گرانبها است و نادرترین در بین شش PGM (که شامل پلاتین، پالادیوم، اسمیم، ایریدیوم و روتنیم نیز می‌شود) است. استخراج آن یک روش پیچیده و پرهزینه است. سنگ معدن ها به طور کلی با سایر فلزات گرانبها از جمله پلاتین، طلا، نقره و پالادیوم مخلوط می شوند و مواد معدنی حاوی رادیوم بسیار کمی وجود دارد. به عنوان یک محصول جانبی از استخراج پلاتین، نیکل و مس به دست می آید. بیشتر رادیوم – بیش از 80٪ از عرضه جهانی – در آفریقای جنوبی یافت می شود، اما همچنین به میزان بسیار کمتری در روسیه، کانادا و زیمبابوه و در مقادیر کمتری در جاهای دیگر استخراج می شود.

موارد استفاده برای رادیوم

رادیوم در درجه اول برای ساخت مبدل های کاتالیزوری برای خودروهای بنزینی استفاده می شود. در واقع، این برنامه کمی بیش از سه چهارم تقاضای رادیوم در سراسر جهان را تشکیل می دهد. اساساً مبدل‌های کاتالیزوری گازهای سمی موجود در اگزوز (به ویژه اکسیدهای نیتروژن) را به گازهایی تبدیل می‌کنند که آسیب کمتری به محیط زیست و سلامتی ما وارد می‌کنند و انتشارات مضر کمتری ایجاد می‌کنند.

5 تا 7 درصد دیگر رادیوم به ساخت کاتالیزور برای بخش تولید مواد شیمیایی اختصاص می یابد. به عنوان مثال، کاتالیزورهای حاوی رادیوم به ساخت مواد خام مورد استفاده در تولید کودها و مواد منفجره کمک می کنند.

تولید شیشه حدود 3-6 درصد دیگر مصرف رادیم را تشکیل می دهد. این فلز گرانبها ویژگی های عالی برای ایجاد ظروف حاوی شیشه مذاب و شکل دادن به آنها دارد. همچنین برای تولید فیبر شیشه ای و نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) استفاده می شود.

درخشندگی زیاد رادیوم و مقاومت در برابر خراشیدگی و کدر شدن آن را به عنوان آبکاری برای جواهرات نیز مفید می کند. علاوه بر این، رادیوم گاهی اوقات برای ساختن پوشش آینه ها، ابزارهای نوری، اجزای الکتریکی، تولید و تجهیزات آزمایشگاهی با حرارت بالا، الکترودهای شمع هواپیما، ترموکوپل ها، اهداف کندوپاش و غیره استفاده می شود.

آبکاری رادیوم جواهرات

آبکاری رادیوم چیست؟

آبکاری رادیوم فرآیندی است که در آن رودیوم (فلز سفید رنگ) در یک لایه نازک روی یک جواهر استفاده می شود تا از کدر شدن آن جلوگیری شود. انعطاف پذیری جواهرات را از خراش افزایش می دهد و یک روکش سفید ظریف و منعکس کننده به آن اضافه می کند. این تکنیک بیشتر در مورد جواهرات طلای سفید استفاده می شود، اما ممکن است برای نقره و سایر فلزات گرانبها نیز استفاده شود.

رادیوم یک فلز گرانبها است که متعلق به خانواده پلاتین است. یک اونس از این فلز معمولاً بین 2500 تا 3000 دلار قیمت دارد، اما قیمت ها می تواند با تغییر شرایط بازار بسیار نوسان داشته باشد. رادیوم جدا از اینکه یکی ا

بازگشت به لیست