عمومی

انواع سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

آشنایی با انواع سنگ های قیمتی

انواع سنگ های قیمتی

 سنگهای قیمتی به زیباترین و با ارزش ترین انواع سنگهای روی زمین گفته می شود. معادن طبیعی مانند بلورها، یاقوت، یاقوت کبود، زمرد و غیره وجود دارد. همچنین سنگدانه معدن های طبیعی مانند عقیق و چند ماده آلی مانند مروارید و مرجان وجود دارد که به معنای وسیع تری به سنگ های قیمتی تعلق دارند.

همچنین می توانیم سنگ های قیمتی را بر اساس نادر بودن آنها طبقه بندی کنیم. از میان انواع سنگ های قیمتی الماس، یاقوت ، یاقوت کبود، مروارید و زمرد به عنوان سنگ های گرانبها در نظر گرفته می شود. در حالی که سنگهای قیمتی میان رده مانند تورمالین، آکوامارین ها، الکساندریت، آمازونیت، کهربا، آمتیست، سنگ خون، کالسدونی، آونتورین، سیترین  به لطف رنگ ها و معانی فوق العاده آنها در جمع آوری کنندگان نیز محبوب بوده اند.

از دیگر سنگ ها فلوریت، یشم، سنگ لاجورد، سنگ ماه، کوارتز، فیروزه و….را میتوان یادآورشد.

در اینجا لیستی از سنگهای قیمتی و معنی آنها را طبقه بندی کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر سنگ یا هر دسته، در صورت تمایل مقالات مرتبط ارائه شده در cwordsworth را دنبال کنید و بیشتر بخوانید و لذت ببرید!

لیست سنگ های گرانبها

1-الماس

الماس

جذابیت اصلی الماس از دوران باستان تا به امروز این است که الماس “برای همیشه” است. الماس های یافت شده به طور طبیعی از یک تا سه میلیارد سال سن دارند.

الماس به عنوان سخت ترین ماده کشف شده توسط انسان به طور گسترده ای شناخته می شود و متعاقباً الماس نماد دوام شکستنی یک پیوند است. اعتقاد بر این است که استفاده از الماس ها به عنوان ابزار کتیبه، ارزشمند بودند زیرا الماس ها به دلیل ماهیت نشکن به مردم اجازه میداد تا نوشته هایی را روی آن حک کنند .

2-یاقوت

یاقوت

یاقوت سرخ مردم را همیشه با شور وعشق همراه می کند.  به عنوان سنگ عشق شناخته شده است. نماد شور، زیبایی، ابدیت و استواری عشق است. علاوه بر این، این سنگ تولد ژوئیه(تیر) است.

 یاقوت قرمز سه ویژگی اصلی گوهرهای درجه بالا را در خود جای داده است: زیبایی جذاب، دوام عالی و نادر بودن.

دوام یاقوت عمدتا به دلیل سختی عالی و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا پس از الماس دوم است و دومین ماده سخت در طبیعت است.

 

3-یاقوت کبود

یاقوت کبود

ایرانیان باستان معتقد بودند که یاقوت کبود مانند آسمان آبی است و بنابراین چنین سنگ قیمتی را نمادی از وفاداری و اعتبار می دانند. علاوه بر این، یاقوت کبود سنگ تولد ماه سپتامبر(شهریور) است.

مردم بر این باور داشتند که این سنگ قیمتی می تواند عفت را تضمین کند، افکار شرور را سرکوب کند، باعث شود اسرارآمیزها از اسرار خود دست بکشند و روحیه را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین هر کسی که آن را ببیند یا آن را لمس کند، جذابیت خارق العاده و قوی را احساس خواهد کرد. گویی که در آسمان بیکران شب پراز رویاهای زیبا، با برکت از صلح و خرد وارد شده است.

علاوه بر انگشتر نامزدی سلطنتی ویندزور، دو قطعه از جواهرات معروف یاقوت کبود عبارتند از:

1-یاقوت کبود استوارت

این یکی دیگر از گوهرهای سلطنتی بریتانیا است.این تاج در تاج سلطنتی امپریال یافت می شود و با بقیه شاهین تاج در تاونر لندن قابل مشاهده است. گرچه منشأ آن مبهم است،اما مورخان معتقدند که ابتدا متعلق به چارلز دوم بود، سپس جیمز چهارم سپس توسط جورج سوم خریداری شد.

2-گردنبند یاقوت کبود بیسمارک

این گردنبند خیره کننده نه تنها دارای یک یاقوت کبود عظیم است، بلکه بسیاری از الماسهای کوچک بر روی یک زنجیره پلاتین وجود دارد. این در سال 1935 ساخته شد و برای کنتس مونا فون بیسمارک نامگذاری شد، که آن را در سال 1967 به موسسه اسمیتسونیان هدیه داد.

4-مروراید

مروارید

مروارید ها معروف به “ملکه جواهرات” به عنوان سنگ ماه متولدین خرداد می باشد. این سنگ نماد سلامتی، صلح، ثروت و طول عمر است. مرواریدها از زمان های بسیار قدیم مورد علاقه مردم بوده و آرزوهای خوبی را برای افرادی که در این ماه متولد می شوند به ارمغان می آورد. مروارید تنها سنگ قیمتی ارگانیک است که توسط موجودات زنده پرورش می یابد. آنها عمدتا در نرم تنان مانند صدف های آب دریا و صدف های آب شیرین تولید می شوند. مروارید های اصل بسیارکمیاب هستند.

5-زمرد

زمرد

افسانه های مربوط به این سنگ قیمتی شامل داستان هایی است که به صاحب آن اجازه می دهد آینده را ببیند.بعضی ها اعتقاد دارند اگر زمرد زیر زبان شما قرا می گرفت، مجبور می شوید حقیقت را فاش کنید و از ارواح شیطانی در امان باشید. آنها سبز هستند، زرق و برق دار هستند. زمرد یک سنگ متولد ماه مه(اردیبهشت) است و یکی از محبوب ترین سنگهای قیمتی است که در حال حاضر در بازار وجود دارد.

از سنجاق بولگاری الیزابت تیلور تا تیارای زرق و برق دار ملکه الیزابت دوم می توان فهمید که این یک سنگ قیمتی است که در تاریخ غوطه ور است و امروزه نیز خیلی گران و ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.